• Rowerowy Maj - to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. 

 • Akademia z okazji Święta Konstytucji

 • 28 kwietnia, klasy V, VI i VIIa odwiedziły ZOO we Wrocławiu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach w Ptaszkarni, gdzie szukali m.in. śladów Dodo oraz w bardzo ciekawej lekcji w Afrykarium. 

 • Mali Ratownicy z ZSP nr 1 w Rybniku

Uczniowie klasy pierwszej i drugich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rybniku wzięli udział w warsztatach Pluszakowe Pogotowie 2022. 25 kwietnia każdy z nich otrzymał dyplom Małego Ratownika potwierdzający udział w zajęciach.

Co trzeba było zrobić aby zostać Małym Ratownikiem? Przede wszystkim udowodnić, że wie się co należy zrobić z sytuacji zagrożenia życia. To nie tylko pierwsza pomoc, ale również dbanie o własne bezpieczeństwo i prawidłowe powiadomienie służb ratunkowych. Każda z takich umiejętności była weryfikowana przez członków Fundacji Kumak, którzy poprowadzili w ZSP nr 1 w Rybniku warsztaty Pluszakowe Pogotowie 2022.

Dzieciaki otrzymały specjalne karty pracy, na których zbierały naklejki. Każda z naklejek była wydawana dopiero wtedy, kiedy pozytywnie zaliczyły dany blok tematyczny. Uczniowie utrwalali sobie numery alarmowe, musieli odegrać scenkę z poprawnym wezwaniem pomocy na miejsce zdarzenia, ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, zapoznali się z działaniem defibrylatora AED oraz poznali wyposażenie torby medycznej.

Zajęcia Pluszakowe Pogotowie 2022 zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.

 • 11 kwietnia - Kolorowy Dzień
 • 16 marca odbył się "Dzień bez plecaka". Był to ciekawy dzień, a pomysłów na zamianę tradycyjnego plecana czymś innym nie brakowało. 
 • Nasza szkoła wspiera Ukrainę w tym trudnym czasie. 
 • Walentynki w klasie I
 • 20 stycznia, uczniowie klas 6, 7a i 7b wzięli udział w warsztatach z robotyki prowadzonych przez p.Antoniego Dudę z "Akademi Technicznej Małolata" 
 • 6 grudnia, z okazji dni Św. Mikołaja, uczniowie naszej szkoły zmienili się w cudownych mikołajów i mikołajki
 • 30 października, kl VII a oraz samorząd szkolny odwiedzili miejsca poświęcone zamordowanym w 1945 r. w Rybniku. Uczniowie zapalili znicze oraz uczcili minutą ciszy pamięć ofiar hitleryzmu. 
 • 20 października, uczniowie kl. I uczestniczyli w warsztatach p.t. "Czarny śląsk" w Czernicy. Zostali zapoznani z historią węgla kamiennego oraz nieistniejącą już kopalnią gipsu znajdującą się niegdyś na terenie Czernicy. Samodzielnie wykonali także grubskie mydło oraz czako. Wzięli również udział w grze terenowej, w czasie której musieli znaleźć odpowiedzi na pytania, które były rozsiane po całym przypałacowym parku. Po warsztatach przyszedł czas na chwilę relaksu i zabawy na placu zabaw. 
 • 7 października uczniowie klasy VII a i VIII wzięli udział w wyciecze do Ojcowa. W jej czasie zwiedzili dziedziniec Zamku na Pieskowej Skale a następnie udali się do Groty Łokietka. W drodze powrotnej przeszli przez Bramę Krakowską a także odwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Ojcowie, gdzie poznali historię powstania Jury Krakowsko Częstochowskiej. 
 • Uczniowie klasy II b poznali owoce przyrody oraz oznaki jesieni. Tworzyli ludziki z owoców kasztanowca i dębu. Dzieci zapoznały się również z wyglądem drzei i rosnących na nich liści. 
 • 30 września klasa V i VI odwiedziła JURAPARK w Krasiejowie aby poznać prehistoryczny świat dinozaurów. Park zwiedzaliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest TUNEL CZASU. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Następnie udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną, która mierzy 1500 metrów i liczy 240 rekonstrukcji dinozaurów. Następnym etapem wycieczki był pawilon PALEONTOLOGICZNY, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości płazów i gadów, które oglądaliśmy przez szklaną podłogę. Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w OCEANARIUM 3D i na seansie w kinie pełnym emocji 5D. Czas wolny spędziliśmy w parku rozrywki i placu zabaw.

 • "Na dawnym byfyju" czyli wycieczka do pałacu w Czernicy.  W środę, 22.09., uczniowie klasy IV oraz IIb brali udział w warsztatach, w czasie których poznali tajniki szycia makatek oraz dowiedzieli się jak wyrobić śląski makaron. Z opowieści dowiedzieli się również o zwyczajach pradziadków. 

 • 28 września uczniowie klasy 6 wzięli udział w eko-podchodach zorganizowanych na terenie Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Z pomocą mapy musieli odszukać miejsca, w których ukryte były zadania do wykonania. Tematyka zadań dotyczyła ochrony przyrody oraz ochrony środowiska .Po zakończonych podchodach była chwila na wspólne rozmowy oraz pyszne lody.

 • Wycieczka do "Stacyjkowa" w Rudach rozpoczęła się od zabwy w parku linowym, następnie było śniadanie i lody oraz niespodzianka - animator Pirat, który opowiadał ciekawe historie. Następnie dzieci wyruszyły w podróż Kolejką Wąskotorową, w kierunku stacji Stodoły. Po powrocie dzieci smażyły kiełbaski na ognisku. 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej