Rok szkolny 2023/2024

pdf
plik pdf - 18.2 MB

 21-go marca w pierwszy dzień wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Osób z zespołem Downa.

Zespół Downa to nie choroba a zespół pewnych cech, które sprawiają, że dotknięte nim osoby różnią się od innych ludzi. Większość z nas posiada 46 chromosomów czyli 23 pary. Osoby z zespołem Downa posiadają 47 chromosomów w swoich komórkach. To dlatego, że posiadają trzy kopie chromosomu o numerze 21, zamiast dwóch. Dodatkowy chromosom może powodować odmienny wygląd, problemy ze zdrowiem oraz wolniejsze tempo rozwoju.

Jednak wiele osób z zespołem Downa świetnie radzi sobie z przeciwnościami jakie je spotykają. Uczą się, pracują, udzielają się towarzysko a w codziennym życiu towarzyszy im uśmiech.

Pamiętajmy, że dziecko z zespołem Downa może przyjść na świat w każdej rodzinie niezależnie od uwarunkowań socjalnych, ekonomicznych, rasowych i kulturowych.

Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.

Z tej okazji w nadchodzący czwartek wszyscy załóżmy skarpetki nie do pary na znak solidarności i szacunku.

Wszyscy jesteśmy równi – pamiętajmy o tym każdego dnia!

 

Pozdrawiamy

Sylwia Król - wicedyrektor, pedagog

Beata Solak - pedagog

 

pdf
plik pdf - 1.2 MB

Zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi depresji u nastolatków. 

docx
plik docx - 17.1 KB

SZANOWNI RODZICE!

Jako pełnoprawni opiekunowie uczniów uczęszczających do naszej szkoły jesteście
partnerami w pracy wychowawczej nauczycieli. Dlatego szkole bardzo zależy na naszej
owocnej współpracy. Pamiętajcie, że o problemach swoich dzieci należy głośno i otwarcie
mówić, gdyż tylko wówczas możliwa jest skuteczna pomoc.


Pedagog:
wicedyrektor mgr Sylwia Król
mgr Beata Solak

Rok szkolny 2022/2023

  • 23 listopada 2022 r. uczniów klasy VI odwiedził policjant z Komendy Policji w Rybniku wraz z dzielnicowym Wielopola. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna za popełniane czyny przez osoby nieletnie.

  • Harmonogram zajęć profilaktycznych i edukacyjnych: 

1. Zajęcia edukacyjne w klasie I- III – „Mój przyjaciel z Ukrainy”

2. Zajęcia profilaktyczne  kl.IV -VIII– „Choroby zakaźne i szczepienia ochronne”

3. Konferencja MKRPA „Przyszłość zależy od dzisiaj”

  • W czwartek, 27 października, uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach pt. "Cyberbezpieczeństwo". Warsztaty te były prowadzone przez przedstwicieli PKO BP w trzech grupach wiekowych: kl II - III, IV - V, VI - VIII. Tematem spotkania było omówienie 10 zasad cyberbezpieczeństwa.

  • W czwartek, 22 września, klasa VIIIb brała udział w konferencji profilaktycznej pt. ”Przyszłość zależy od dzisiaj ”, pod kierunkiem pan Dariusza Piotrowskiego z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybniku. Konferencja dotyczyła problemów związanych z używaniem alkoholu oraz wynikających z tego konsekwencji. Uczniowie przez dwie godziny z wielkim zainteresowaniem oraz aktywnością uczestniczyli w zajęciach. Poznali zagrożenia i konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania młodego człowieka ( psychiczne, społeczne, fizyczne). Dowiedzieli się, jakie są najczęstsze przyczyny sięgania po alkohol przez dzieci i młodzież. Uzyskali wiedzę na temat ochrony prawnej małoletnich przed spożywaniem alkoholu. 

pdf
plik pdf - 227.4 KB

Wszelkich informacji na temat stypendium szkolnego udziela pani Wicedyrektor

W sekretariacie szkoły można także pobrać wymagane druki wniosków, oświadczeń oraz katalog wydatków podlegających refundacji.

pdf
plik pdf - 214.2 KB
pdf
plik pdf - 558.3 KB
pdf
plik pdf - 328.1 KB
pdf
plik pdf - 281.9 KB
pdf
plik pdf - 490.3 KB
pdf
plik pdf - 351.6 KB

Rok szkolny 2021/2022

  • Szanowni rodzice, tuż obok nas dzieją się smutne historie, które nam dorosłym nie mieszczą się w głowie, a co dopiero dzieciom. Przesyłam poniżej link w którym psycholog dziecięcy porusza temat: Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? - Dziecięca psychologia

Życzę wszystkim spokoju i dobrych relacji.

Pedagog
Beata Solak

  • Telefon wsparcia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku ma na celu udzielenie pomocy w trudnych chwilach. Pracownicy Poradni udzielą informacji o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc, a także o procedurach jakie należy podjąć. Można będzie również uzyskać wskazówki, co do sposobów pokonywania trudności.

  • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

          Link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

  • Nawiązując do Państwa pytań chcieliśmy uspokoić, że w naszej szkole nauczyciele nie zauważyli niepojących sygnałów, dotyczących niebezpiecznych zabaw/gier związanych z serialami m.in: "Squid Game".

    Zwracamy się jednak do Państwa z prośbą, o czujność i przestrzegamy przed niepokojącym trendem związanym z w/w serialem. Proszę zadbać o to, jakie treści informacyjne są dostarczane dzieciom w domach. Wszyscy wiemy o tym, że oglądanie filmów o agresywnym przekazie niewłaściwe wpływa na rozwój mózgu młodego człowieka.

    Szkoła podejmuje wszelkie działania profilaktyczne, skierowane na prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli coś Państwa będzie niepokoić proszę o kontakt.

    Podaję link fundacji "Dajemy dzieciom siłę" https://fdds.pl/o-fundacji.html#o-fundacji, zajmującej się wsparciem dla dzieci, młodzieży i rodziców.

    Dbajmy o to aby, dzieci rozkwitały emocjonalnie, psychicznie i dydaktycznie.

Stypendium szkolne na rok szkolny 2020/2021 - informacje.

rtf
plik rtf - 170.6 KB
doc
plik doc - 63.5 KB
doc
plik doc - 32.5 KB
doc
plik doc - 98.5 KB

 

Informuję, że w nagłych wypadkach  można uzyskać pomoc i skontaktować się z następującymi instytucjami. Poniżej zamieszczam strony internetowe oraz dane kontaktowe:

 

  • Ośrodki Interwencji Kryzysowej (link do ośrodków w całej Polsce – www.oik.org.pl), które są czynne całą dobę
  • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100
  • Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26
  • Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów – 800 080 222
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 800 12 00 02

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy – 112.


 


 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej