Szkoła dawniej

SZKOŁA DAWNIEJ

Historia powstania szkoły w Rybniku-Wielopolu sięga XIX wieku.W 1886 roku wybudowano budynek szkoły dla wygody mieszkańców i ich dzieci, które musiały uczęszczać do innych odległych o kilka kilometrów szkół. Ówczesny budynek bardzo różnił się od tego, który jest obecnie. Składał się tylko z jednej części, w której odbywały się lekcje i znajdowały mieszkania dla nauczycieli. W związku z tym, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki staraniom pani mgr Paryzek ówczesne władze podjęły decyzję o rozbudowie szkoły. Na czas remontu podstawówkę przeniesiono do szkoły nr 15 w Rybnickiej Kuźni. Pani dyrektor mgr Renata Paryzek, która w tych trudnych czasach pełniła funkcję dyrektora szkoły, cały swój czas poświęciła temu nadrzędnemu celowi. Remont rozpoczęto od doprowadzenia wody bieżącej w listopadzie 1982r. Uroczystego otwarcia rozbudowanej i wyremontowanej szkoły dokonano 11 października 1985 roku i nadano szkole imię Lucjana Szenwalda. Pierwszym dyrektorem szkoły, był niemiecki nauczyciel p. Schik a zajęcia odbywały się w języku niemieckim. Gdy stanowisko dyrektora przypadło p. Janowi Bienkowi sytuacja uległa zmianie i dzieci uczyły się po polsku. Z dostępnych źródeł dowiadujemy się, że nauka w szkole odbywała się w dwóch klasach, do których uczęszczało 67 chłopców i 60 dziewcząt. W roku 1906 kierownikiem szkoły był p. Jakub Lasoka, który był jednocześnie komendantem nowo powstałej drużyny straży pożarnej. Po nim kierownictwo w szkole sprawowali kolejno: Józef Janik- założyciel polskiego szkolnictwa w Rybniku po II wojnie światowej. Pisząc o nim warto wspomnieć o jego nieżyjącej już żonie, śp. Zofii Janikowej, która dzielnie wspierała męża w jego poczynaniach, a także jako nauczycielka języka polskiego starała się zakorzenić w dzieciach polską tradycję, uwrażliwiając na piękno, prawdę i dobro. Dalej wymienić należy: A. Trela, N Golonko, M. Skorupka, R. Paryzek, M.Kurzydem-Krzemień.

Szkoła dziś

SZKOŁA DZIŚ

Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Aleksandra Błażyca - Sulewska. W związku z przeprowadzoną reformą oświaty połączono Szkołę Podstawową nr 8 z Przedszkolem nr 16 i utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, który jest placówką integracyjną. Uczęszczają do nas dzieci dowożone specjalnym busem z różnych dzielnic rybnika. W oddziałach integracyjnych praca nauczycieli prowadzących jest wspomagana przez surdopedagogów,  oligofrenopedagogów i tyflopedagogów. Oficjalna nazwa placówki: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1.